Ruszamy z projektem "Tkackie łódzkie"

Z początkiem czerwca ruszyliśmy z realizacją projektu „Tkackie łódzkie - dokumentacja i popularyzacja technik tkackich Polski Centralnej i wirtualny podręcznik tkactwa”.

Tytuł projektu jest długi, ale idea prosta – będziemy jeździć po województwie łódzkim i szukać tkaczy i tkaczek, którzy wciąż jeszcze tworzą tradycyjne tkaniny ze swoich regionów. Nie tylko jednak poszukamy, ale też opiszemy i udokumentujemy. Zrobimy filmy i zdjęcia, które następnie posłużą nam do stworzenia internetowej bazy wiedzy. W formie krótkich tutoriali, przybliżymy poszczególne techniki tkackie teoretykom i praktykom. Marzy Wam się zrobienie pasiaka, ale nie wiecie, od czego zacząć? A może dostaliście po babci w spadku krosno i zastanawiacie się, jak je złożyć? Mamy nadzieję, że nasza strona internetowa wszystko to wyjaśni, pozwalając współczesnym tkającym zgłębić to trochę zapomniane rzemiosło, jakim jest tkactwo.

Do tego napiszemy trochę na temat tkanin z województwa łódzkiego i pokażemy zdjęcia tych, które udało nam się zebrać w terenie. Na koniec zaś pokażemy Wam to wszystko na żywo, bo oprócz strony internetowej, mamy zaplanowane otwarte pokazy tkackie.

Na rezultaty będziecie musieli trochę poczekać, bo projekt jest dwuletni (2018-2019) i pierwszy rok zaplanowaliśmy na badania terenowe. Jednak już w 2019 odsłonimy przed Wami wszystkie nasze wątki (i osnowy ;-))

Projekt „Tkackie łódzkie…” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.

Partnerem projektu jest Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi.