Wydarzenia w dniach 8-10.10.2016 (regranting)

W październiku rozwijają się kolejne projekty w ramach regrantingu. Stowarzyszenie Filmowe KinoArt zaprasza na spacery śladami Leona Niemczyka połączone z projekcjami filmów z udziałem tego wielkiego łódzkiego artysty. Tym razem pospacerować można będzie przede wszystkim po ulicy Piotrkowskiej, natomiast film jaki można będzie obejrzeć to „Ogniomistrz Kaleń” w reż. Ewy i Czesława Petelskich. Dodatkową wartością pokazu będzie spotkanie z Feridunem Erolem, II reżyserem tego filmu. Równolegle rozwija się projekt grupy nieformalnej Museum of Open Space. Artyści z tej grupy tworzą dźwiękową mapę Łodzi, a w sobotę zaproszą na wyjątkowy dźwiękowy spacer. Uczestnicy przemieszczać będą się po mieście z zasłoniętymi oczami, tak aby móc skupić się na rozmaitych dźwiękach w przestrzeni miejskiej.

Kontynuowane są projekty Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – tym razem odbędzie się spacer po osiedlu Stoki. Fundacja Fenomen zaprasza na ostatnią już wycieczkę rowerową po Łodzi, tym razem szlakiem miejsc związanych z kulturą. Z kolei Fundacja Urban Forms organizuje kolejną wycieczkę związaną z muralami i zabytkami przemysłu. Tym razem będzie to także wycieczka rowerowa.

Wydarzenia odbywające się w dniach 08-10.10.2016 w ramach projektów dofinansowanych w konkursie regrantingowym przez Miasto Łódź. Udział we wszystkich jest bezpłatny.

08.10.2016

Grupa nieformalna Museum of Open Space

Projekt: Dźwiękowa mapa Łodzi

Wydarzenie: Spacer dźwiękowy po Łodzi

Od lipca do końca października bieżącego roku trwa realizacja projektu „Słuchanie Łodzi", w ramach którego powstaje bazowa interaktywna mapa dźwiękowa dostępna pod adresem internetowym www.sluchanielodzi.pl. Celem działania jest wskazanie i utrwalenie poszczególnych brzmień miasta oraz uwrażliwienie na proces zmian zachodzących w pejzażu akustycznym. Łódź już od czasu swego intensywnego rozwoju w XIX wieku charakteryzowała się całą gamą dźwięków odzwierciedlających jej charakter przemysłowy (np. odgłosy pracujących fabryk, miarowe dźwięki krosien, syreny zakładowe) oraz wielokulturowy (np. dzwony cerkwi, odgłosy nabożeństw odbywających się w synagogach). Dźwięk jako integralna część miejsca określa jego specyfikę i towarzyszy człowiekowi od zawsze, stanowi źródło wiedzy o otoczeniu, a niektóre z elementów bogatego krajobrazu akustycznego możemy usłyszeć w mieście również dziś. Szczególną uwagą objęte zostaną odgłosy charakteryzujące przestrzeń postindustrialną. Nagrania dopełni rekonstrukcja będąca swoistą podróżą dźwiękową po mieście fabryk włókienniczych.

Dzięki projektowi zainteresowani słuchaniem Łodzi zamienić się mogą w „łowcę" miejskich brzmień. W sobotę 8 października zapraszamy do udziału w spacerze dźwiękowym. Dokładne informacje (dot. m. in. godziny oraz miejsca spotkania) pod adresem mailowym: museumofopenspace@gmail.com.

Projekt realizowany jest przez grupę nieformalną "Museum of Open Space", w skład której wchodzą: Małgorzata Czarnecka – artystka intermedialna, Ewelina Kurkowska – antropolog kultury, Jakub Napieraj – artysta intermedialny, Joanna Orzechowska – łódzka przewodniczka, Maciej Zdanowicz – artysta intermedialny.

08.10.2016

Fundacja Urban Forms

Projekt: Łódzkie fabryki i kamienice, jako nowe miejsca spotkań z kulturą 2.0. Wycieczki śladami postindustrialnej Łodzi

Wydarzenie: Wycieczka rowerowa śladem murali i dziedzictwa przemysłowego

W ramach Festiwalu „Energia Miasta” serdecznie zapraszamy na kolejną bezpłatną wycieczkę szlakiem murali Galerii Urban Forms i śladami postindustrialnej Łodzi. Do tej pory odbyły się już wycieczki piesze i jedna autobusowa, tym razem czas na wycieczkę rowerową. W jej trakcie, oprócz informacji o muralach i artystach, opowiemy o fabrykach, kamienicach i miejscach będących postindustrialnym dziedzictwem Łodzi. W trakcie wycieczki będzie można zobaczyć m.in. murale, które pojawiają się bardzo rzadko na trasie wycieczek, jak te znajdujące się na ulicy Pogonowskiego. Start wycieczki o godz. 14.00 z placu Wolności. Każdy z uczestników wycieczki otrzyma specjalnie opracowaną mapkę trasy wycieczki. W razie potrzeby zgłoszonej wcześniej przez uczestników w wycieczce może uczestniczyć tłumacz języka migowego.

Uwaga !!!

Wśród uczestników wycieczek zostanie przeprowadzony konkurs fotograficzny. Wśród uczestników wycieczek zostanie przeprowadzony konkurs na najlepszy foto reportaż z wycieczki. Prace należy przesyłać w formie elektronicznej pod adres: urbanformsfoundation@gmail.com Wszystkie fotoreportaże zostaną opublikowane na stronie internetowej Fundacji Urban Forms. Najlepsze fotografie wybrane przez Jury zostaną zaprezentowane na specjalnie zorganizowanej wystawie.

09.10.2016

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Łódź

Projekt: Niedziela z przewodnikiem – bezpłatne wycieczki turystyczne po Łodzi

Wydarzenie: Osiedle Stoki

Wycieczka po osiedlu Stoki. Na trasie spaceru park im. Zaruskiego, osiedle mieszkaniowe, stadion, dawne kino „Stoki”, szpital Sonnenberga, dawny dwór i cegielnia, a także kościół pw. Matki Bożej Różańcowej przy ul. Janosika. Zbiórka o godz. 11.00 przy krańcówce tramwaju na Stokach.

09.10.2016

Fundacja Normalne Miasto Fenomen

Projekt: Wycieczki rowerowe z przewodnikiem

Wydarzenie: Łódź kulturą płynie

Wycieczki rowerowe, organizowane przez Fundację Fenomen od 5 lat, to niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się naszemu miastu z nieco innej perspektywy. Poruszając się na dwóch kółkach, zobaczymy więcej, niż podczas pieszych wypraw. Z nami dotrzecie do najciekawszych zakątków Łodzi, a znakomici przewodnicy podzielą się z uczestnikami ciekawostkami na temat historii i współczesności odwiedzanych miejsc. Zapraszamy tych, dla których rower to środek codziennego transportu, ale także i tych, którzy na dwóch kółkach jeżdżą tylko od święta. Tempo przejazdu dostosowujemy do możliwości i wytrzymałości uczestników – dlatego chętnie dołączają do nas także rodziny z dziećmi!

Znana łódzka przewodniczka, Justyna Tomaszewska, na co dzień związana z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, poprowadzi nas do miejsc, z których wszyscy mieszkańcy mogą być dumni i bez wahania prezentować je przyjezdnym. Po wycieczce przeprowadzimy quiz, w którym do wygrania będą gadżety rowerowe. Start o godz. 11.00 z Pasażu Schillera.

10.10.2016

Stowarzyszenie Filmowe KinoArt

Projekt: Rok Leona Niemczyka

Wydarzenie: Spacer śladami Leona Niemczyka w Łodzi filmowej oraz pokaz filmowy „Leon i Przyjaciele”

Aktor Leon Niemczyk był jednym z najwybitniejszych, najpopularniejszych polskich aktorów filmowych w całej historii kinematografii polskiej. Jego filmowa kariera trwała nieprzerwanie od 1953 do 2006 roku, to jest przez 53 lata! W tym czasie wystąpił w wielu ważnych filmach grając główne lub pierwszoplanowe role. Od 1954 r. mieszkał w Łodzi, której nigdy nie opuścił.

Zmarł 29.11.2006 r., jest pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi. W roku 2016 mija 10 lat od jego śmierci. Aktora, człowieka kina i teatru, łodzianina wiernego swojemu miastu.

Jest to doskonały moment dla przypomnienia jego postaci wszystkim jego fanom, miłośnikom dobrego kina. A także zaprezentowania go młodym widzom, którzy nie mieli szansy zobaczyć go na ekranie. Przypomnieć, wspomnieć, utrwalić pamięć dla wszystkich: dla nas tu i teraz, dla przyszłych pokoleń. Sprawić, by temu zawsze wiernemu Łodzi artyście Łódź odwzajemniła to uczucie w sposób godny jego talentu, jego wielkości i popularności.

Stowarzyszenie Filmowe KinoArt w Łodzi zaprasza na spacery śladami Leona Niemczyka w Łodzi filmowej oraz pokazy filmowe „Leon i Przyjaciele” w kinie „Wisła” w kompleksie HELIOS SA w CH „Sukcesja” w Łodzi, Al. Politechniki 1. W poniedziałek 10.10.2016 o godz. 15.00 spacer od Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej do CH „Sukcesja”, a następnie projekcja filmu „Ogniomistrz Kaleń” w reż. Ewy i Czesława Petelskich, prod. 1961 r.

Pokaz filmu zostanie poprzedzony wstępem, przewidziane są spotkania z przyjaciółmi aktora (10.10 - reżyser Feridun Erol, asystent operatora filmu „Ogniomistrz Kaleń”).

Zbiórka na spacer o godz. 15.00 przy zegarze u zbiegu ul. 6 Sierpnia i Piotrkowskiej.