Ciekawe wydarzenia w Łodzi w weekend 12-13 września (regranting)

Projekty dofinansowane ze środków budżetu Miasta Łodzi w ramach regrantingu rozkręciły się na dobre. W nadchodzących dniach odbędzie się całkiem sporo rozmaitych wydarzeń, w tym wycieczki (piesze i rowerowe), do udziału w których zachęcamy wszystkich zainteresowanych. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Jasne strony Starego Polesia i Śródmieścia - spacer

Przewodnicy Łódzcy Totutotam

Sobota, 12 września, godz. 11:00, miejsce zbiórki: Targowa 18

Łódź, miasto kontrastów, nie pozostawia obojętnymi ani stałych mieszkańców, ani odwiedzających. Miasto miało wiele przydomków: "ziemia obiecana" (W. Reymont), "złe miasto" i "kominogród" (Z. Bartkiewicz, pisarz, dziennikarz, mecenas sztuki). My kolejny raz zajmiemy się świetlaną przeszłością Łodzi.

Rowerowe wycieczki po Łodzi z przewodnikiem część 4. Dzielnice Łodzi cz. 1

Fundacja Normalne Miasto Fenomen

Niedziela, 13 września, godz. 11:00, miejsce zbiórki: Pasaż Schillera, Piotrkowska 112

Wycieczka przybliży historię Polesia. Początki zabudowy obecnego Polesia sięgają 1824 r. gdy zakończono pierwszą regulację miasta Łodzi, granice jej sięgały na zachód do późniejszej ulicy Żeromskiego. Od ulicy Wólczańskiej (drogi, która prowadziła do wsi Wólka) do ulicy Pańskiej (dzisiejsza ulica Żeromskiego) rozciągały się działki prządków lnu. Działki prządków, przylegające frontem do ul. Wólczańskiej, a ogrodami do ul. Żeromskiego, ciągnęły się od dzisiejszej ulicy Zamenhofa na południe, do obecnej ul. Wróblewskiego. Na północ od Ludwika Zamenhofa – za Wólczańską, były już tylko pola uprawne należące jeszcze do mieszczan Starego Miasta. Nazwa Polesie upowszechniła się po roku 1929, kiedy przy ulicy Srebrzyńskiej, na miejscu dawniej zalesionym, wybudowano osiedle mieszkaniowe im. Montwiłła-Mireckiego, potocznie nazwane właśnie Polesiem Konstantynowskim.

Ciemne zaułki Bałut i Śródmieścia – spacer

Przewodnicy Łódzcy Totutotam

Niedziela, 13 września, godz. 11:00, miejsce zbiórki: Park Staromiejski-pomnik Aleksandra Kamińskiego

„Ryzykowna gra w trudnych czasach. O przestępczym świecie czasów wojny.” Wojna wypacza codzienność zwykłych ludzi. A jak potoczyło się życie łódzkich kryminalistów? Kto wkroczył na ścieżkę bezprawia i jak to się skończyło? Zapraszamy na spacer śladami bezrządu i występku.

Staropoleskie animalium – wycieczka antropologiczna

Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani

Niedziela, 13 września, godz. 11:00, miejsce zbiórki: Lecznica pod koniem

Czemu warto zakopać nietoperza pod progiem? Czy pies zawsze był przyjacielem człowieka? Co ma koń do tyfusu? Poznamy odpowiedzi na te i inne dziwne pytania podczas wycieczki szlakiem staropoleskich zwierząt. Maria Nowakowska, prowadząc wycieczkę szlakiem "zwierzęcych" detali architektonicznych, opowie o historii poszczególnych zwierząt w kulturze, naszym podejściu do "braci mniejszych" i wierze w ich magiczne właściwości - od wierzeń starożytnych do medycyny ludowej. Wycieczka przewidziana jest raczej dla dorosłych uczestników, prowadzi po Starym Polesiu i trwa ok. 1,5 h.

Śladami dawnej Retkini - rajd rowerowy

(osiedla: Karolew – Retkinia Wschód, Retkinia Zachód – Smulsko, Lublinek – Pienista)

Klub Podróżników Keja

Niedziela, 13 września, godz. 12:00, miejsce zbiórki: parking przy Al. Unii – Aqua Park Fala

Jedziemy przez Karolew na Rekinię, szukając śladów przeszłości związanych z istnieniem wsi Retkinia, spędzimy czas nad Stawem Balice w Lesie Miejskim Lublinek, następnie w Ośrodku Nauczania Jazdy Konnej na Smulsku, zakończymy wspólnym ogniskiem w Gospodarstwie Agroturystycznym – „Konie na nieboskłonie” Nauka Jazdy Konnej ul. Podchorążych 37.

Przewidywany czas zakończenia rajdu godz. 18.00

Łódź – ujęcie pierwsze – zdjęcia do filmu

Stowarzyszenie Eikon

Niedziela, 13 września, godz. 12:00-16:30

Drugi dzień zdjęciowy w przestrzeni miasta do filmu dokumentalnego w konwencji cinema-verite „W poszukiwaniu Łodzi filmowej”. Głównymi bohaterami filmu są sami mieszkańcy miasta, którzy konfrontując stan swojej wiedzy z faktami historycznymi, określą własny status tożsamościowy wobec Łodzi filmowej.

Planowany harmonogram zdjęć:

12.00 pm – 12.30 pm – ul. Próchnika 7

1.00 pm – 1.30 pm – ul. POW 29

2.00 pm – 2.30 pm – plac Dąbrowskiego

3.00 pm – 3.30 pm – ul. G. Narutowicza 93

4.00 pm – 4.30 pm – ul. Sienkiewicza 6

Łodzią po krainie bajki czyli filmowo i rodzinnie spotkajmy się w naszym mieście – projekt dla szkół

Fundacja Edukacyjna Siłaczka

Poniedziałek, 14 września, godz. 8:00, SP nr 83, ul. Podmiejska 21

2,5 godzinne warsztaty dla uczniów (w ramach lekcji, w szkole) na temat wytwórni Se-ma-for, stworzonych przez nią animacji wraz z pokazem fragmentów filmów. W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak powstają filmy animowane oraz będą pracować nad stworzeniem własnych animowanych bohaterów. Uczestnicy dowiedzą się też jaki wpływ wywierają bajki na psychikę i rozwój dziecka. W trakcie warsztatów dzieci zagrają w przygotowaną specjalnie na potrzeby projektu grę karcianą z kultowymi bohaterami filmów animowanych z Se-ma-fora.

Ogłoszenie konkursu fotograficznego i rysunkowego w ramach projektu "Nasze Bałuty - to lubię!"

Fundacja 2035

Poniedziałek, 14 września

Konkurs ma na celu włączenie mieszkańców do wspólnego odkrywania, dokumentowania i opisywania historii i atrakcji turystyczno – kulturalnych Bałut w roku jubileuszu przyłączenia ich do Łodzi. Z nadesłanych prac powstanie mobilna wystawa pokonkursowa na ściance – parawanie, łatwa do złożenia i pokazywania w dowolnym miejscu np. bibliotekach, szkołach, instytucjach.

A oto co między innymi działo się tydzień temu:

Zdjęcia do filmu stowarzyszenia Eikon
Zdjęcia do filmu stowarzyszenie Eikon
Wycieczka organizowana przez grupę Totutotam
Wycieczka organizowana przez grupę Totutotam