Ruszamy z projektem: Drzewo życia, drzewo pamięci. 1915-2018. Wystawa

Drzewo życia, drzewo pamięci. 1915-2018. Wystawa

Z początkiem kwietnia rozpoczęliśmy realizację zadania „Korzenie XX-wiecznego ludobójstwa – wystawa wraz z elementami towarzyszącymi”.

Podstawowym elementem zadania jest planowana na październik i listopad 2018 wystawa „Drzewo życia, drzewo pamięci” poświęcona ludobójstwu Ormian w Turcji w latach 1915-1923, którą zrealizujemy we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Genocyd Ormian albo Mec Jeghern (orm. Wielka Zbrodnia) pochłonął życie blisko 1,5 miliona osób i jest przez historyków uznawany za pierwsze wielkie ludobójstwo XX wieku. Jednocześnie, mimo skali zbrodni i jej precedensowego charakteru, pamięć o niej poza narodem ormiańskim jest ciągle niewielka, a w wypadku Republiki Tureckiej – świadomie zacierana.

Przygotowywana przez nas wystawa stawia sobie za cel pokazanie obok opisowego, faktograficznego rysu tamtych wydarzeń – ich subiektywnego, zapożyczonego poprzez relacje świadków, wiersze i prozę ormiańską charakteru. Chcemy oddać głos tym, którzy ocaleli, ich krewnym oraz współczesnym spadkobiercom tego kulturowego dziedzictwa.

Wystawie będzie towarzyszył cykl warsztatów dla młodzieży, poświęconych problematyce mniejszości etnicznych, dyskryminacji i wykluczenia.

Wernisaż ekspozycji jest planowany na drugą połowę października (dokładna data i wszystkie szczegóły dotyczące wydarzenia będą pojawiać się na naszej stronie internetowej oraz na profilu facebookowym: https://www.facebook.com/pg/Drzewo-życia-drzewo-pamięci-1915-2018-Wystawa-242855412955771/).

Zadanie „Korzenie XX-wiecznego ludobójstwa” jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.