Duchy Rewolucji - pierwszy spacer inscenizowany

W sobotę 10 maja br., zapraszamy Was na pierwszy spacer w ramach realizowanego przez Centrum Regio projektu: „120 lat po Rewolucji – okiem łodzian i dla łodzian”.
Rewolucja 1905r. to zryw tysięcy ludzi różnych narodowości i różnych wyznań, których łączyło dążenie do poprawy sytuacji materialnej i życiowej swojej i swojej rodziny. Tak różni ludzie, a jednak połączyli swoje działania. Kim byli, z jakich środowisk pochodzili? Na te pytania odpowiemy już w sobotę 10 maja na spacerze „Duchy Rewolucji. Cmentarz Doły”.
W scenerii jednego z najważniejszych łódzkich cmentarzy poznacie losy bohaterów, którzy uczestniczyli w rewolucyjnym zrywie lub w inny sposób zapisali się w dziejach tamtych burzliwych lat. Ożywimy dla Was postacie łodzian z początku XXw. i opowiemy o wydarzeniach z 1905r. oraz ich wpływie na życie ówczesnych mieszkańców. Spacer poprowadzi Was przez miejsca spoczynku ludzi, którzy walczyli, marzyli i niejednokrotnie poświęcili swoje życie dla idei, w które wierzyli. Poznacie nie tylko wydarzenia, o których opowiadają historycy, ale też codzienność i dramaty zwykłych ludzi. Zwykłych, a jednak dla nas może niezwykłych, bo ich działania rewolucyjne wpłynęły na życie jednostek i całej społeczności Łodzi. Będzie to również okazja, by upamiętnić tych, którzy swoją postawą i odwagą przyczynili się do kształtowania losów miasta i kraju. Cmentarz Doły, jako przestrzeń pełna symboliki i ciszy będzie tłem i sceną na którym pojawią się kolejne postacie związane z walką o wolność i sprawiedliwość społeczną w burzliwym 1905r.
A już wkrótce kolejne spacery inscenizowane, a w lipcu także gra miejska.
SPRAWY ORGANIZACYJNE:
Udział w spacerze jest bezpłatny. Nie ma zapisów na spacer.
Termin spaceru: 10 maja 2025r.
Godziny: start o 11.00, zakończenie o 13.00
Miejsce zbiórki: Cmentarza na Dołach, brama do części komunalnej cmentarza od ulicy Smutnej
Spacer oprowadzi: Paulina Syguła Kraszewska (Wędrówki z Nostalgią)
W Duchy Rewolucji wcielą się: Karolina Fijołek-Głowacka (Odetchnij w Łodzi), Iwona Ostrowska-Lentas, Agnieszka Gajewska, Renata Olczyk.
WAŻNE: Spacer będzie tłumaczony na Polski Język Migowy.
Podczas spaceru dostępna będzie wolontariuszka, która będzie Państwa wspierać w pokonywaniu ewentualnych barier architektonicznych i udzielać wszelkich wskazówek organizacyjnych.
---
Zadanie: „120 lat po Rewolucji – okiem łodzian i dla łodzian” jest realizowane:
- dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi
- we współpracy z @lodzpelnakultury oraz @muzeumtradycjiniepodległościowych