Haftowany kolaż rewolucyjny do oglądania do końca lipca

Wernisaż haftowanego kolażu rewolucyjnego już za nami, ale jeszcze do końca lipca (również w czasie Urodzin Łodzi) można oglądać efekt naszego projektu w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3.

A jest co oglądać, bo to całe 6 metrów kwadratowych pokrytych haftem stworzonym przez około 100 osób! Ciężko dokładnie policzyć ile metrów ściegów powstało, ale można oszacować że było to ok. 150 :)

Temat haftu jest nieprzypadkowy, odwołuje się do wydarzeń rewolucyjnych, które miały miejsce w Łodzi w 1905 r., gdy robotnicy, ale także m.in. uczniowie walczyli o lepsze warunki pracy i nauki, ale także o swobody polityczne.

Podczas wernisażu i towarzyszących mu warsztatów hafciarskich była okazja spróbować również czegoś charakterystycznego dla dawnej robotniczej kuchni, a mianowicie... żulików. Za ich produkcję odpowiadała Anna Wojciechowska z Pracowni Tytka, autorka "Fifki i żulika, czyli domowej kuchni łódzkiej".

Projekt „Lepka purpura łódzkich kwiatów – haftowany kolaż rewolucyjny” jest dofinansowany ze środków budżetu Miasta Łodzi.

Partnerami projektu są: Fabryka Sztuki, Rewolucja 1905 roku, Centrum Turysty Księży Młyn, Miejsce Spotkań Warszawa – miejskie imprezy kulturalne.