Ruszają jesienne spotkania wokół spraw ostatecznych

Wykłady o pisaniu testamentów, towarzyszeniu w żałobie i czułych ceremoniach pożegnania; spotkania autorskie z Mirą Marcinów i Antonim Krohem; krąg rozmów „O śmierci przy kolacji”, a wreszcie „Dziady łódzkie” – wszystkie te wydarzenia odbędą się od września do listopada w ramach łódzkiego cyklu spotkań, dialogu i wsparcia o śmierci, żałobie i sprawach ostatecznych.

Założeniem cyklu jest przełamywanie tabu, jakie narosło w naszym społeczeństwie wokół śmierci i wszystkiego, co się z nią wiąże. Wykłady i dyskusje mają tworzyć przestrzeń poszerzania wiedzy, ale także inicjowania rozmowy o stracie, dla której często brakuje nam odwagi lub odpowiednich słów. Są próbą oswojenia śmierci i sposobów mówienia o niej po to, by w bardziej czuły, uważny i świadomy sposób mierzyć się z jej doświadczeniem, gdy dotyka nas samych albo naszych bliskich.

„Współcześnie śmierć została oddelegowana do szpitali i domów pogrzebowych. Rozmawiamy o niej rzadko i niechętnie. Kiedy nadchodzi, czujemy się bezradni, a wsparcie systemowe ogranicza się do obudowanego formalnościami zasiłku pogrzebowego . Potrzebujemy otwartego, uważnego dialogu o stracie i żałobie, żeby przywrócić śmierć życiu” – mówi Monika Stasiak z Fundacji „Na progu”.

Jesienne spotkania wokół spraw ostatecznych będą skupione wokół kilku głównych obszarów: poszerzania wiedzy, wymiany myśli i refleksji oraz kształtowania współczesnych rytuałów więzi i pamięci.

Program cyklu kształtuje się następująco:

  • 13.09 (środa), 18:00-20:00, Mediateka MeMo, Jak wspierać osoby w żałobie? – wykład z dyskusją, prowadząca: Anja Franczak (Instytut Dobrej Śmierci);
  • 27.09 (środa), 18:00-20:00, Mediateka MeMo, Pożegnania pełne czułości - wykład z dyskusją, prowadząca: Monika Stasiak (Fundacja „Na progu”);
  • 29.09 (piątek), 18:00-20:00, Kawiarnia Szykier, Death Cafe, prowadzące: Monika Stasiak, Łucja Lange;
  • 04.10 (środa), 18:00-20:00, Mediateka MeMo, Ostatnia wola - rzecz pierwszej potrzeby, wykład z dyskusją, prowadząca: mec. Anna Gręda-Adamczyk;
  • 11.10 (środa), 18:00-20:00, Biblioteka Wolność, spotkanie autorskie z Antonim Krohem wokół książki „Anioł śmierci z kilku stron”;
  • 25.10 (środa), 18:00-20:00, spotkanie autorskie z Mirą Marcinów wokół książki „Bezmatek”;
  • 27.10 (piątek), 15:30-19.30, Centrum Animacji Lokalnej, Spotkanie “O śmierci przy kolacji”;
  • 4.11 (sobota), 17:00-20:00, Stowarzyszenie Kamienica 56, Dziady łódzkie, czyli współczesna przestrzeń celebrowania pamięci o zmarłych bliskich.

„Zapraszamy na jesienne spotkania o sprawach ostatecznych zarówno osoby, które doświadczyły straty jak i te, które sprowadza ciekawość, potrzeba poszerzenia wiedzy albo po prostu rozmowy. Wierzymy, że podstawą zmiany w podejściu do śmierci i straty jest zawsze otwartość na drugiego człowieka: jego potrzeby, emocje i doświadczenia” – podsumowuje Monika Stasiak.

Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń są dostępne na stronach: facebook.com/NaProgu oraz facebook.com/CentrumREGIO.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.


Zadania dofinansowano w ramach Miejskiego Programu Mikrograntów 2023 ze środków Budżetu Miasta Łodzi oraz ze środków NIW-CRSO w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030, a także z programu Mikrogranty dla Seniorów 2023 finansowanego z budżetu Miasta Łodzi.


Osoba do kontaktu:

Monika Stasiak, tel. 516 827 053