Spotkanie z Martą Madejską na Gdańskiej

Zapraszamy na spotkanie z Martą Madejską, autorką reportażu o Łodzi "Aleja Włókniarek". Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Gdańskiej w Łodzi (ul. Gdańska 8) 24 czerwca (czwartek) w godz. 17.00-20.00. Udział jest bezpłatny.

"Aleja włókniarek" Marty Madejskiej to książka, która zyskała dużą popularność w Łodzi - co oczywiście bardzo cieszy autorkę - ale niesłusznie jest czasem traktowana jako próba monografii dziejów tego tekstylnego miasta i robotnic zatrudnionych w lokalnym przemyśle. Byłaby to próba z góry nieudana, bo na 356 stronach można zmieścić co najwyżej zalążek tej historii. Na spotkaniu autorskim porozmawiamy z Martą Madejską o jej literackim reportażu, ale także o projektach archiwistyki społecznej, które nastąpiły już po wydaniu jej książki w 2018 roku oraz o planach na przyszłość.

Spotkanie poprowadzi Sonia Szechowska.

Marta Madejska - z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu kwerendzistka i asystentka muzealna, z pasji pisarka. Autorka książki reportażowej "Aleja Włókniarek" [Wydawnictwo Czarne, 2018]. Laureatka Nagrody Literackiej Złoty Exlibris [2018] i Punktu dla Łodzi [2019], stypendystka Wyszehradzkich Rezydencji Literackich na rok 2020. Od 2010 roku związana ze Stowarzyszeniem Topografie, w którym zajmuje się głównie projektami dotyczącymi historii mówionej; w latach 2017-2019 zastępczyni redaktorki naczelnej Łódzkiej Gazety Społecznej „Miasto Ł”; stale współpracuje z Centrum Muzeologicznym Muzeum Sztuki w Łodzi.

Sonia Szechowska - sekretarz Fundacji ARTernatywa. Absolwentka filozofii i socjologii (UŁ). Pracuje w Bibliotece Gdańskiej - filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi na stanowisku bibliotekarza. Prowadzi warsztaty dla dzieci, a także moderuje spotkania autorskie. Uczestniczyła w wielu warsztatach dla animatorów kultury. Jako członkini stowarzyszenia Sztuka Obiecana zrealizowała grę miejską “Szlakiem znanych łodzianek”. Współtworzyła i realizowała projekt dla dzieci z domów dziecka i pogotowia opiekuńczego “Z teatrem przez świat”. Współpracowała z Centrum Dialogu, z Fundacją Urban Forms, gdzie prowadziła warsztaty z edukacji artystycznej. W ramach działań fundacji w 2020 roku zrealizowała: warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży “#SloMo - warsztaty ze zwalniania tempa”, współprowadziła spotkania konwersacyjne on-line “Culture t@lks” oraz projekt filmowy “E-stetycze migawki Łodzi”.

Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS oraz Urzędem Miasta Łodzi. Partnerem wydarzenia jest Biblioteka Miejska w Łodzi.

Działanie realizowane jest w ramach projektu „Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 8” WND-RPLD.06.03.01-10-0003/17.