Człowiek i inne gatunki - nowy projekt REGIO

Czym jest antropozoologia, ekokrytyka, ekologia głęboka? W jaki sposób człowiek kształtuje swoje relacje ze światem żywym w zależności od epoki czy obszaru kulturowego? Jesteśmy wierzchołkiem „piramidy stworzenia”, a może równorzedną cześcią sieci powiązań? Czy prawa zwierząt dotyczą tylko psów i kotów?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w trakcie organizowanych przez REGIO wykładów ekozoficznych pn.: „Człowiek i inne gatunki”. W ramach cyklu eksperci i ekspertki z obszaru biologii, filozofii, prawa, psychologii, socjologii i medycyny wezmą pod lupę nasz stosunek do zwierząt i Ziemi oraz spróbują wskazać nowe, bardziej empatyczne spojrzenie na relacje międzygatunkowe.

Cykl obejmuje pięć wykładów i dyskusję, które odbywać się będą od września do listopada w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ (ul. Lindleya 3/5) oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (Park Ocalałych):

14 września (czwartek), godz. 18.00, Instytut Etnologii UŁ – prof. Dorota Probucka, Spór o prawa zwierząt

28 września (czwartek), godz. 18.00, Instytut Etnologii UŁ – dr Ryszard Kulik, Ekologia głęboka w praktyce

12 października (czwartek), godz. 18.00, Centrum Dialogu – prof. Andrzej Elżanowski, Etyczne przesłanki weganizmu

13 października (piątek), godz. 18.00, Centrum Dialogu – dr Magdalena Jutrzenka, Dieta roślinna okiem lekarza

9 listopada (czwartek), godz. 18.00, Centrum Dialogu – dr Anna Barcz, Wymarłe tury, zagrożone żubry, czyli o statusie dzikich zwierząt dzisiaj

15 listopada (środa), godz. 18.00, Centrum Dialogu – prof. Hanna Mamzer, prof. Tomasz Pietrzykowski, prof. Piotr Skubała, Wyrastanie z gatunkowizmu (dyskusja).

Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu Miasta Łodzi w ramach konkursu „Łódź Akademicka”.