Kolejne dwa wykłady z cyklu "Człowiek i inne gatunki" za nami

Za nami kolejne dwa wykłady z cyklu "Człowiek i inne gatunki. Łódzkie spotkania ekozoficzne". 12 października mieliśmy okazję gościć w Łodzi prof. Andrzeja Elżanowskiego, zoologa, paleontologa i bioetyka, który przedstawił wykład "Etyczne przesłanki weganizmu". Dzień później dr Magdalena Jutrzenka z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu zaprezentowała wykład "Dieta roślinna okiem lekarza. Droga do zachowania zdrowia czy moda niosąca za sobą szereg zagrożeń?".

Oba wykłady odbyły się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i jak było widać po frekwencji (ok. 70 i 50 osób) tematy okazały się dla łodzian bardzo interesujące. Podobnie jak przy poprzednich wykładach, także teraz można się z nimi zapoznać śledząc relacje w internecie. Znajdują się tutaj (prof. Elżanowski) oraz tutaj (dr Jutrzenka).

A już teraz zapraszamy na dwa kolejne wydarzenia w ramach całego projektu:

Wymarłe tury, zagrożone żubry, czyli o statusie dzikich zwierząt dzisiaj

9 listopada 2017, godz. 18.00, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Park Ocalałych

Prowadzenie: dr Anna Barcz (Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk)

Pojęcie dzikości mieni się znaczeniami w języku i kulturze. Dawniej przypisywano je dzikim ludziom i zwierzętom, ale też instynktom i terytoriom. Nierzadko status dzikości nacechowany był negatywnie i oznaczał to, co nieludzkie, barbarzyńskie, okrutne. Czy współczesna dzikość w ujęciu ekologicznym może być jedynie dzikością kontrolowaną przez człowieka? Jak groźba wyginięcia pewnych gatunków przekłada się na nasze wartościowanie dzikości? Jakie znaczenie mogą mieć dzikie zwierzęta nie tylko dla przyrody, ale i dla kultury?

Wyrastanie z gatunkowizmu – dyskusja

15 listopada 2017, godz. 18.00, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Park Ocalałych

Goście: prof. Hanna Mamzer (Uniwersytet Adama Mickiewicza), prof. Tomasz Pietrzykowski (Uniwersytet Śląski), prof. Piotr Skubała (Uniwersytet Śląski)

Nasza cywilizacja opiera się na eksploatacji gatunków innych niż człowiek, od XX wieku coraz trudniejszej do zmiany, bo zyskującej charakter masowy, przemysłowy. W jaki sposób moralność człowieka powinna ewoluować w obszarze jego relacji ze zwierzętami i środowiskiem naturalnym? Jakie praktyczne zmiany systemowe mogą nam pomóc w przewalczeniu gatunkowizmu i przejściu z perspektywy antropocentrycznej do biocentrycznej?

Projekt „Łódź post-humanistyczna” jest dofinansowany ze środków budżetu Miasta Łodzi w ramach konkursu „Łódź Akademicka”.

Operatorem konkursu jest Centrum OPUS.

Partnerami konkursu są: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.