Nowe, rozszerzone wydanie "Fifki i żulika, czyli domowej kuchni łódzkiej" już w księgarniach

Po trzech latach od premiery pierwszej książki kucharskiej poświęconej tradycyjnej kuchni łódzkiej nakład został niemal wyczerpany. W odpowiedzi na niesłabnące zainteresowanie tym tytułem z przyjemnością przedstawiamy nowe wydanie "Fifki i żulika, czyli domowej kuchni łódzkiej" autorstwa Anny Wojciechowskiej. Wydanie zostało uzupełnione o 17 przepisów i wprowadzenie o łódzkiej wielokulturowości, a ponadto wyposażone w twardą oprawę. Teraz nawet intensywne użytkowanie książki w kuchni nie powinno jej zaszkodzić.

Oprócz dotychczasowych potraw jak zalewajka, dziad, fifka, makiełki, czy dudki, czytelnicy mogą znaleźć przepisy na m.in. zawijaki z kluskami na parze, wątróbkę z jabłkami, kaszankę z cebulą, czy grzyby w cieście. Już teraz życzymy wszystkim smacznego :)

Książka jest już dostępna w większości łódzkich księgarń, a także poprzez zamówienia za pośrednictwem naszej strony.

Podobnie jak przy pierwszym wydaniu honorowy patronat nad książką sprawuje Slow Food Polska. Partnerami tego wydania są ponadto Dywilan, BZB Projekt Biuro Zarządzania w Budownictwie, Stare Kino Cinema Residence, Restauracja U Milscha oraz Pracownia Tytka.