Premiera gry planszowej "1914. Bitwa Łódzka"

„1914. Bitwa Łódzka” Krótka, limitowana seria okolicznościowej gry planszowej! W listopadzie przypada setna rocznica Bitwy Łódzkiej – jednej z największych bitew na froncie wschodnim I wojny światowej. W ciągu trzech tygodni zginęło w okolicach Łodzi 200 tysięcy żołnierzy różnych narodowości – Rosjan, Niemców, Austriaków a także Polaków wcielonych do armii zaborców. Historycy uważają Bitwę Łódzką za największą operację manewrową początkowego okresu I wojny światowej. Pod Łodzią Rosjanie użyli po raz pierwszy wozów opancerzonych i pociągu pancernego, a Niemcy – gazu bojowego. Dla uczczenia tego wydarzenia i ocalenia od zapomnienia historii powstała gra planszowa „1914. Bitwa Łódzka”.

Zapraszamy na premierę gry: 4 października 2014 (sobota), godz. 15 Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier, Atlas Arena Gra powstała na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Autorem i wydawcą jest Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO.

Słowo o grze: „1914. Bitwa Łódzka” to gra strategiczno – edukacyjna o tematyce wojennej. Celem gry jest awans wojskowy gracza od szeregowego po generała brygady. Na każdy kolejny stopień wojskowy gracz zdobywa określone osiągnięcia m.in. buduje okopy, wygrywa potyczkę, szpieguje kwaterę nieprzyjaciela lub organizuje przerzut wojsk. Gracze mają do dyspozycji karty narracji, dzięki którym poznają historię oraz otrzymują polecenia, które niejednokrotnie zmieniają ich plany. Zdobywają także niezbędne karty awansu. Przemieszczają się po planszy stworzonej w oparciu o historyczną mapę ziem łódzkich z tego okresu odnalezioną w Archiwum Państwowym w Łodzi. Gracze wcielają się w żołnierzy walczących po stronie jednego z zaborców. Uzupełnieniem gry jest folder historyczno – krajoznawczy opisujący Bitwę Łódzką oraz dziedzictwo materialne, które po niej pozostało (cmentarze, okopy, kościoły z wmurowanymi w fasady pociskami, zbiory zgromadzone w Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym, kolej wąskotorowa). Gra przeznaczona dla graczy w wieku 12+. Liczba graczy: 2 - 4 Czas gry: 60 - 90 min