Promujemy łódzkie dziedzictwo kulinarne!

Za nami pierwsze działania promujące łódzkie dziedzictwo kulinarne w projekcie "Domowa kuchnia łódzka". Książka "Fifka i żulik, czyli domowa kuchnia łódzka" jest już w łódzkich księgarniach. A w niedzielę autorka książki, Anna Wojciechowska poprowadziła pierwsze z cyklu warsztaty kulinarne. Spotkaliśmy się w hotelu Stare Kino (partner naszego wydawnictwa), a w planie do przygotowania były: barszcz biały na kiełbasie, móżdżek, dudki i makiełki. Było pracowicie, twórczo ale i bardzo sympatycznie. Potrawy zostały błyskawicznie przygotowane, po czym oczywiście skonsumowane :)

Równie udane były warsztaty dla dzieci poprowadzone przez Karolinę Kołodziej, autorkę książki "Odkryj Łódź. Bardzo twórcza książka o niezwykłym mieście", gdzie przygotowane zostały owocowe i warzywne zwierzęta (m.in. sowy, pszczoły, smoki) - takie jakie zdobią łódzkie kamienice.

Kolejnym elementem naszych działań był spacer szlakiem przedwojennej łódzkiej gastronomii, poprowadzony przez Piotra Tomczyka. Była okazja posłuchać o dawnych zajazdach, restauracjach serwujących homary, ale i tych specjalizujących się w śledziach. Nie zabrakło wątków okołobrowarniczych.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej ze spaceru autorstwa J. Wodzińskiego oraz zdjęć z pozostałych wydarzeń; zdjęcia z warsztatów dla dzieci autorstwa K. Bajer i M. Debczyńskiej, z warsztatów dla dorosłych autorstwa M. Kronenberga.