Wydarzenia w dniach 21-24 października (regranting)

Przed nami kolejne wydarzenia odbywające się w ramach regrantingu, dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Łodzi. Tym razem szczególnie polecamy wyjątkowy spacer śladami łódzkich dźwięków, organizowany przez grupę nieformalną Museum of Open Space (obowiązują zapisy!).

Odbędzie się także kolejny spacer Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – tym razem po dawnym imperium Oskara Kona, czyli po Widzewie. Stowarzyszenie Filmowe KinoArt zaprasza na ostatni spacer z cyklu Rok Leona Niemczyka – tym razem w planie jest odwiedzenie grobu aktora na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej. Uzupełnieniem spaceru będzie projekcja widowiska „Umarli ze Spoon River” - ostatniego w którym Niemczyk wystąpił. Fundacja Urban Forms zaprasza na kolejną wycieczkę rowerową szlakiem murali i zabytków przemysłowych.

Oprócz wymienionych wydarzeń zapraszamy również do pokoju zagadek stworzonego przez Fundację Skillab wspólnie z Muzeum Kinematografii. W ramach projektu „Find Out in Hollyłódź” stworzony został filmowy pokoj zagadek, umieszczony we wnętrzach Muzeum. Pokój już działa i do 15 listopada można go odwiedzać bezpłatnie. Przewidywany czas gry to 30 minut, a do udziału zapraszane są grupy liczące od 2 do 7 osób. Pokój otwarty jest w nastepujących godzinach: wtorek (13-17), środa (13-16), czwartek (13-18), piątek (13-16) oraz sobota (15-18). Na grę obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem 609 858 785.

Wydarzenia odbywające się w dniach 21-24.10.2016 w ramach projektów dofinansowanych w konkursie regrantingowym przez Miasto Łódź

21.10.2016

Grupa nieformalna Museum of Open Space

Projekt: Dźwiękowa mapa Łodzi

Wydarzenie: Spacer dźwiękowy po Łodzi

Od lipca do końca października bieżącego roku trwa realizacja projektu „Słuchanie Łodzi”, w ramach którego powstaje bazowa interaktywna mapa dźwiękowa dostępna pod adresem internetowym www.sluchanielodzi.pl. Celem działania jest wskazanie i utrwalenie poszczególnych brzmień miasta oraz uwrażliwienie na proces zmian zachodzących w pejzażu akustycznym. Łódź już od czasu swego intensywnego rozwoju w XIX wieku charakteryzowała się całą gamą dźwięków odzwierciedlających jej charakter przemysłowy (np. odgłosy pracujących fabryk, miarowe dźwięki krosien, syreny zakładowe) oraz wielokulturowy (np. dzwony cerkwi, odgłosy nabożeństw odbywających się w synagogach). Dźwięk jako integralna część miejsca określa jego specyfikę i towarzyszy człowiekowi od zawsze, stanowi źródło wiedzy o otoczeniu, a niektóre z elementów bogatego krajobrazu akustycznego możemy usłyszeć w mieście również dziś. Szczególną uwagą objęte zostaną odgłosy charakteryzujące przestrzeń postindustrialną. Nagrania dopełni rekonstrukcja będąca swoistą podróżą dźwiękową po mieście fabryk włókienniczych.

Dzięki projektowi zainteresowani słuchaniem Łodzi zamienić się mogą w „łowcę” miejskich brzmień. Wydarzenie zakończy dyskusja połączona z prezentacją projektu w Café Kreatoora. Więcej informacji pod adresem mailowym: museumofopenspace@gmail.com. Zbiórka o godz. 17.30 przy skrzyżowaniu ul. Przędzalnianej i Fabrycznej.

Projekt realizowany jest przez grupę nieformalną “Museum of Open Space”, w skład której wchodzą: Małgorzata Czarnecka – artystka intermedialna, Ewelina Kurkowska – antropolog kultury, Jakub Napieraj – artysta intermedialny, Joanna Orzechowska – łódzka przewodniczka, Maciej Zdanowicz – artysta intermedialny.

22.10.2016

Fundacja Urban Forms

Projekt: Łódzkie fabryki i kamienice, jako nowe miejsca spotkań z kulturą 2.0. Wycieczki śladami postindustrialnej Łodzi

Wydarzenie: Wycieczka rowerowa śladem murali i dziedzictwa przemysłowego

Serdecznie zapraszamy na ostatnią wycieczkę rowerową szlakiem murali i architektury postindustrialnej Łodzi. W trakcie wycieczki będziemy zwiedzać zarówno murale stworzone od 2010 roku przez fundację Urban Forms jak i architekturę postindustrialną miasta, która zajmuje ok 20 % powierzchni centrum miasta. Wycieczka będzie trwała ok 3 godzin, a dzięki temu, że będzie to wycieczka rowerowa będziemy mieli większą swobodę w poruszaniu sie po mieście.

23.10.2016

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Łódź

Projekt: Niedziela z przewodnikiem – bezpłatne wycieczki turystyczne po Łodzi

Wydarzenie: Cmentarz Komunalny i Prawosławny na Dołach

Spacer po dawnym imperium Oszera Kona na Widzewie. W programie m.in. wille przemysłowca przy ul. Targowej 61 oraz Konstytucyjnej 42A, a także Zakłady Przemysłowe WI-MA. Zbiórka o godz. 11.00 przy bramie Szkoły Filmowej przy ul. Targowej.

24.10.2016

Stowarzyszenie Filmowe KinoArt

Projekt: Rok Leona Niemczyka

Wydarzenie: Spacer śladami Leona Niemczyka w Łodzi filmowej oraz pokaz filmowy „Leon i Przyjaciele”

Aktor Leon Niemczyk był jednym z najwybitniejszych, najpopularniejszych polskich aktorów filmowych w całej historii kinematografii polskiej. Jego filmowa kariera trwała nieprzerwanie od 1953 do 2006 roku, to jest przez 53 lata! W tym czasie wystąpił w wielu ważnych filmach grając główne lub pierwszoplanowe role. Od 1954 r. mieszkał w Łodzi, której nigdy nie opuścił.

Zmarł 29.11.2006 r., jest pochowany na Starym Cmentarzu w Łodzi. W roku 2016 mija 10 lat od jego śmierci. Aktora, człowieka kina i teatru, łodzianina wiernego swojemu miastu.

Jest to doskonały moment dla przypomnienia jego postaci wszystkim jego fanom, miłośnikom dobrego kina. A także zaprezentowania go młodym widzom, którzy nie mieli szansy zobaczyć go na ekranie. Przypomnieć, wspomnieć, utrwalić pamięć dla wszystkich: dla nas tu i teraz, dla przyszłych pokoleń. Sprawić, by temu zawsze wiernemu Łodzi artyście Łódź odwzajemniła to uczucie w sposób godny jego talentu, jego wielkości i popularności.

Stowarzyszenie Filmowe KinoArt w Łodzi zaprasza na spacery śladami Leona Niemczyka w Łodzi filmowej oraz pokazy filmowe „Leon i Przyjaciele” w kinie „Wisła” w kompleksie HELIOS SA w CH „Sukcesja” w Łodzi, Al. Politechniki 1. W poniedziałek 24.10.2016 o godz. 15.00 spacer po Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej, miejscu gdzie Leon Niemczyk jest pochowany. Następnie, o godz. 17.00 projekcja widowiska „Umarli ze Spoon River”, reż. Jolanta Ptaszyńska, 2006. Pokaz filmu zostanie poprzedzony wstępem, przewidziane są spotkania z przyjaciółmi aktora. Zbiórka na spacer o godz. 15.00 przy wejściu na część katolicką Starego Cmentarza.