Wydarzenia w dniach 29-30.10. (regranting)

Kończy się październik, powoli kończą się również tegoroczne projekty w ramach regrantingu. Na finiszu jest projekt Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK, w ramach którego wydany został specjalny numer kwartalnika Wędrownik – poświęcony zabytkom techniki i przemysłu w Łodzi. W ramach jego promocji już w najbliższą sobotę odbędzie się wycieczka obejmująca Centralne Muzeum Włókiennictwa, Księży Młyn, Muzeum Kanału „Dętka” oraz przejazd zabytkowym tramwajem po Łodzi. Spacer poprowadzi Ryszard Bonisławski.

ZHP Łódź-Polesie zaprasza również w najbliższą sobotę na aż cztery wycieczki – jedną dla dorosłych i aż trzy dla dzieci i młodzieży. Polecamy zwłaszcza te dla młodszych uczestników – odbędą się w formie questingu, przewidziane są nagrody! Odbędzie się także kolejny spacer Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – tym razem po części prawosławnej i ewangelickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej. Fundacja Urban Forms zaprasza na kolejną wycieczkę autobusową szlakiem murali i zabytków przemysłowych.

Oprócz wymienionych wydarzeń cały czas zapraszamy również do pokoju zagadek stworzonego przez Fundację Skillab wspólnie z Muzeum Kinematografii. W ramach projektu „Find Out in Hollyłódź” stworzony został filmowy pokoj zagadek, umieszczony we wnętrzach Muzeum. Pokój już działa i do 15 listopada można go odwiedzać bezpłatnie. Przewidywany czas gry to 30 minut, a do udziału zapraszane są grupy liczące od 2 do 7 osób. Pokój otwarty jest w nastepujących godzinach: wtorek (13-17), środa (13-16), czwartek (13-18), piątek (13-16) oraz sobota (15-18). Na grę obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem 609 858 785.

Wydarzenia odbywające się w dniach 29-30.10.2016 w ramach projektów dofinansowanych w konkursie regrantingowym przez Miasto Łódź

29.10.2016

Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Łódź-Polesie

Projekt: #harcrewitalizacja

Wydarzenie: Wycieczka o życiu łodzian

Czy w Łodzi są jeszcze miejsca, które potrafią cię zaskoczyć? W naszym mieście ciągle coś się zmienia, powstają nowe budynki, stare odzyskują swój blask, pojawia się architektura nowoczesna i rozpalająca dyskusje. Mury zdobią coraz to nowsze murale. Czy to właśnie jest rewitalizacja? Naszym zdaniem nie jej najważniejsza część. Rewitalizacja powinna dotykać przede wszystkim ludzi, pozwolić im zmieniać swoje otoczenie, zrobić coś by żyło im się lepiej. Jak więc żyli ludzie w Łodzi 100 lat temu a jak 50, jak wyglądało życie w mieście poprzemysłowym?

O tym będzie właśnie nasza wycieczka. Będziemy także chcieli zapytać was jak żyje się wam dziś. Co byście chcieli jeszcze zmienić w mieście, co wam się podoba i nie wolno tego zmieniać.

A ponieważ wycieczkę tę organizują harcerze Hufca Łódź-Polesie w ramach swojego 60-lecia i projektu #harcrewitalizacja, poprosimy was także o podpowiedź jakie działania mogliby przeprowadzić harcerze na obszarze rewitalizowanym dla dzieci z naszego miasta, jakie potrzeby widzicie. Wycieczkę poprowadzą świetni, doświadczeni przewodnicy miejscy.

Zbiórka o 13:00 na Rynku Starego Miasta.

29.10.2016

Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Łódź-Polesie

Projekt: #harcrewitalizacja

Wydarzenie: Wycieczka w formie questingu o Łodzi i łodzianach

W ramach projektu Harcrewitalizacja zapraszamy na wycieczki dla: - najmłodszych łodzian i ich rodziców, - dla dzieci w klasach 1-3 SP, - dla dzieci w klasach 4-6 SP i 1-2 gimnazjum. Wycieczki dla dzieci i młodzieży odbędą się w formie questingu, każda grupa otrzyma kartę zadań, którą będzie mogła wypełnić w trakcie działania. Dobrze wypełnione karty wezmą udział w losowaniu gadżetów. Wycieczki poprowadzą pasjonaci Łodzi mający doświadczenie w pracy z dziećmi - instruktorzy ZHP. Wszystkie wycieczki rozpoczynają się o 10:00 na Rynku Starego Miasta. 29.10.2016

Fundacja Urban Forms

Projekt: Łódzkie fabryki i kamienice, jako nowe miejsca spotkań z kulturą 2.0. Wycieczki śladami postindustrialnej Łodzi

Wydarzenie: Wycieczka autobusowa śladem murali i dziedzictwa przemysłowego

Serdecznie zapraszamy na ostatnią wycieczkę w tym roku szlakiem murali i architektury postindustrialnej Łodzi. W trakcie wycieczki będziemy zwiedzać zarówno murale stworzone od 2010 roku przez fundację Urban Forms jak i architekturę postindustrialną miasta, która zajmuje ok 20 % powierzchni centrum miasta. Wycieczka będzie trwała ok 3 godzin, a dzięki temu, że będzie to wycieczka autobusowa zobaczyć będzie murale oddalone od centrum miasta.

29.10.2016

Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK

Projekt: Wydanie numeru kwartalnika WĘDROWNIK poświęconego promowaniu

turystyki postindustrialnej w oparciu o dziedzictwo przemysłowe Łodzi wraz z wycieczką

śladami obiektów przemysłowych Łodzi

Wydarzenie: Wycieczka szlakiem łódzkich zabytków techniki promująca wydanie numeru kwartalnika Wędrownik

Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK wspólnie z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami Oddział w Łodzi zapraszają na wycieczkę "szlakiem łódzkich zabytków techniki". W programie zwiedzanie Centralnego Muzeum Włókiennictwa, spacer po rejonie Księżego Młyna, przejazd zabytkowym tramwajem na Plac Wolności oraz zwiedzanie Muzeum Kanału „Dętka”. Wycieczkę poprowadzi Ryszard Bonisławski, tramwajem pokieruje Tomasz Adamkiewicz, po Centralnym Muzeum Włókiennictwa oprowadzi Anna Dąbrowicz, a po „Dętce” Adam Nolbert. Liczba miejsc na wycieczce ograniczona, obowiązują zapisy pod numerem telefonu 42 636 40 10. Zbiórka o godz. 11.30 przy skansenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

30.10.2016

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Łódź

Projekt: Niedziela z przewodnikiem – bezpłatne wycieczki turystyczne po Łodzi

Wydarzenie: Spacer po najstarszym zachowanym łódzkim cmentarzu, wpisanym na listę Pomników Historii – Starym Cmentarzu Chrześcijańskim przy ul. Ogrodowej. W programie spacer po częściach prawosławnej i ewangelickiej. Zbiórka o godz. 11.00 przed wejściem na część prawosławną.