Wydarzenia w ramach regrantingu w dniach 15-17 września 2017 r.

Kolejny weekend przed nami, projekty z zakresu turystyki i krajoznawstwa rozkręcają się. Do Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, Towarzystwa Ochrony Krajobrazu oraz Fundacji Edukacyjnej Siłaczka dołączają kolejne – Fundacja Przyjaciół Zabytków Rzemiosła oraz PTTK Łódź. Wszystkie te projekty są dofinansowane przez Miasto Łódź w ramach regrantingu, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Wydarzenie organizowane przez PTTK to Rajd Czterech Kultur, odbywający się cyklicznie (w tym roku to już VI edycja), ale teraz po raz pierwszy odbywający się dzięki dofinansowaniu w formule regrantingu i dzięki czemu w zupełności bezpłatny dla uczestników.

Rusza także projekt „Łódź od drugiego wejrzenia” realizowany przez Joannę Orzechowską i Beatę Arabską pod szyldem Fundacji Przyjaciół Zabytków Rzemiosła. Podobnie jak w roku ubiegłym wszystkie wycieczki prowadzić będą po okolicach Karolewa. Na początek odbędzie się spacer tematyczny po Parku „Na Zdrowiu”.

Część projektów dopiero się zaczyna, kończy się natomiast projekt Towarzystwa Opieki nad Zabytkami z wycieczkami tramwajowymi w przedwojennym tramwaju Sanok. W sobotę ostatnia już okazja aby posłuchać o realizowanych w Łodzi filmach z okien tego wyjątkowego pojazu.

15.09.2017, godz. 16.00

Fundacja Edukacyjna Siłaczka

Projekt: Łódź obiecana, śladami słynnego filmu

Wydarzenie: warsztaty dla dzieci o Ziemi obiecanej

Warsztaty składać się będą z trzech elementów – wprowadzenia na temat związków Łodzi z filmem oraz ciekawostek dotyczących filmu Ziemia obiecana; burzy mózgów podczas której animatorzy przedstawią konspekt gry miejskiej, który następnie zostanie wzbogacony o pomysły uczestników - będą mieli okazję sami projektować grę miejską!; pracy w grupach gdzie uczestnicy w grupach będą przygotowywać scenografię do gier, wedle swojej pomysłowości oraz wykorzystując dostarczone materiały papiernicze i plastyczne.

Warsztaty odbędą się w weekend, trwać będą 4h i będą okazją żeby spędzić czas ciekawie i twórczo, w gronie rodzinnym lub zawierając nowe znajomości. Zapewnimy poczęstunek. Warsztaty realizowane będą w Ośrodku Kultury Górna, przy ul. Siedleckiej 2.

16.09.2017, godz. 9.00

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łodzi

Projekt: VI rajd czterech kultur – śladami „Ziemi obiecanej” po Łodzi

Wydarzenie: Rajd czterech kultur

Po raz szósty łódzcy przewodnicy zapraszają na Rajd 4 Kultur! Tym razem, z okazji 150 rocznicy urodzin pisarza Władysława Stanisława Reymonta, uczestnicy powędrują tropem „Ziemi obiecanej”! Będzie literacko, ale też filmowo! A na pewno będzie można poczuć ducha epoki sprzed ponad 100 lat! W wyznaczonych punktach na trasie na uczestników rajdu czekać będą przewodnicy PTTK. Opowiedzą oni zarówno o słynnym nobliście, jak i słynnym reżyserze, który jego książkę na ekran przeniósł. Uczestnicy zobaczą wnętrza posiadłości fabrykanckie i spojrzą na Łódź oczami filmowców.

W tym roku wyjątkowo 4 trasy!

Uwaga: zapisy na rajd przyjmowane są do czwartku 14.09. w Biurze Oddziału Łódzkiego PTTK , ul. Wigury 12a, I p., pok. 105 lub telefonicznie pod nr 42-636-87-64.

16.09.2017, godz. 10.00

Towarzystwo Przyjaciół Łodzi

Projekt: Z TPŁ się chodzi po przemysłowej i filmowej Łodzi

Wydarzenie: Spacer pieszy: Historia utrwalona w kamieniu

Podczas spaceru poznać będzie można historię Starego Cmentarza, a także zwiedzić jego część ewangelicką. Dodatkowo w trakcie spaceru przedstawiona zostanie historia rodziny Urbanowskich, właścicieli jednej z największych w Łodzi firm kamieniarskich. Spacer poprowadzi przewodnik Rafał Tomczyk.

Start u zbiegu ulic Cmentarnej i Mielczarskiego.

16.09.2017, godz. 11.00

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Łódź

Projekt: Historia Łodzi filmowej z okien zabytkowego tramwaju Sanok

Wydarzenie: wycieczka tramwajowa „Szlakiem filmów fabularnych i dokumentalnych”

Ostatnia wycieczka tramwajowa z cyklu „Historia Łodzi filmowej z okien zabytkowego tramwaju Sanok”, oczywiście podobnie jak poprzednie o tematyce filmowej. Uczestnicy pod kierunkiem przewodniczki Elżbiety Czarneckiej obejrzą plenery znanych i mniej znanych filmów, zarówno tych fabularnych jak i dokumentalnych. Zwłaszcza historia tych drugich jest cały czas nie do końca znana, tym serdeczniej zapraszamy na wycieczkę.

Start wycieczki na placu Wolności

16.09.2017, godz. 14.00

Fundacja Przyjaciół Zabytków Rzemiosła

Projekt: Łódź od drugiego wejrzenia cz. 8

Wydarzenie: Wycieczka po lesie, czyli Park na Zdrowiu – wycieczka tematyczna

Park imienia Józefa Piłsudskiego był przez mieszkańców Karolewa nazywany lasem. Chodzono tutaj nad stawy na randki na kajaku, dzieci bawiły się, a śmiałkowie skakali z wieży spadochronowej. Kapliczki w parku też mają swoje tajemnice, o których opowiedzieli nam najstarsi mieszkańcy Karolewa. Podczas spaceru przewodniczką będzie Alina Jabłońska.

Start: przy głazie pamiątkowym u zbiegu ulic Konstantynowskiej i Unii Lubelskiej.

16.09.2017, godz. 14.00

Towarzystwo Ochrony Krajobrazu

Projekt: Założenia parkowe I ogrodowe łódzkich fabrykantów – drzewa jako świadkowie historii przemysłowej Łodzi

Wydarzenie: Spacer po Parku Reymonta

Park im. Reymonta to dawny ogród przylegający do rezydencji i fabryki Ludwika Geyera, zwanego ojcem przemysłowej Łodzi. Park położony jest w dolinie rzeki Jasień, dawniej zasilany był wodami rzeki. Mimo niewielkiego obszaru znaleźć tu można szereg ciekawych okazów botanicznych, a dodatkowo miejsce to jest bardzo mocno związane z historią Łodzi i miejscowego przemysłu.

Do Parku Reymonta zapraszamy w sobotę 16.09 o godz. 14:00. Spotkamy się przed dawnym dworkiem Ludwika Geyera przy ul. Piotrkowskiej 286. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, małych i dużych, młodszych i starszych :)

17.09.2017, godz. 11.00

Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział Łódź

Projekt: Niedziela z przewodnikiem – bezpłatne wycieczki turystyczne po Łodzi

Wydarzenie: spacer po imperium rodziny Richterów

Czeska rodzina Richterów to jedna z najbogatszych familii fabrykanckich w Łodzi. W okolicach dzisiejszego parku im. Klepacza znaleźć można aż cztery rezydencje należące do tej rodziny, a także budynki pofabryczne. Budynki te, a zwłaszcza „bajkowa” willa Reinholda Richtera przy ul. Skorupki to jedne z symboli przemysłowej Łodzi.

Start spaceru na rogu ul. Skorupki i Wólczańskiej.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach projektów dofinansowanych w konkursie regrantingowym przez Miasto Łódź.