Zielone Smaki Łodzi edycja IV przed nami

Już za tydzień kolejna odsłona najbardziej zielonego festiwalu w Łodzi - Zielonych Smaków Łodzi. Jego ideą jest promocja kuchni roślinnej, a także ciekawych łódzkich lokali gastronomicznych. Sam festiwal odbędzie się w dniach 13-15 października, jednak wydarzenia towarzyszące zaczynają się już 12, a kończą 20 października. W tym roku REGIO ma przyjemność być głównym organizatorem całego wydarzenia.

Hasłem tegorocznej edycji jest Kulinarna Awangarda. I rzeczywiście niektóre z propozycji festiwalowych brzmią (i wyglądają!) bardzo awangardowo. Z pełnym spisem restauracji i kawiarni biorących udział w festiwalu, a także z propozycjami dań można zapoznać się tutaj. Z kolei cały program jest dostępny tutaj.

Tak jak w latach ubiegłych lokale ubiegać się będą o tytuł WegeKuchmistrza. Wybór dokonany zostanie przez jury (w tym roku w składzie: Maria Apoleika – graficzka, ilustratorka, weganka, autorka m.in. popularnego profilu Psie Sucharki; Sylwia Kurzela – dziennikarka, kulturoznawca, coach, obecnie związana z Radiem Eska; Michał Kwiatkowski – autor rubryki kulinarnej Lewa strona talerza w łódzkiej gazecie społecznej “Miasto Ł”. Dodatkowo swój tytuł przyzna publiczność - głosować będzie można w trakcie trwania festiwalu zaglądając tutaj.

Zapraszamy i życzymy smacznego!