Przewodnik po filmowej Łodzi

Maciej Kronenberg, Marta Wawrzyniak, Aleksandra Jonas

Nakład wyczerpany!

„Przewodnik po filmowej Łodzi” to pierwsza książka wydana przez stowarzyszenie Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju „Regio”. Autorami tego wydawnictwa są członkowie „Regio”: Maciej Kronenberg, Marta Wawrzyniak oraz Aleksandra Jonas. Na blisko 200 stronach opisanych zostało ponad 50 filmów i seriali, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Tym co je łączy jest fakt, że zdjęcia do nich powstawały w Łodzi.

Z tekstu na okładce:

Kamera. Akcja! A w roli głównej Łódź… Szara, zielona i czerwona, XIX-wieczna i nowoczesna, kipiąca przepychem i cierpiąca wyzysk. Miasto o wielu obliczach.

„Pamiętam trzy oblicza miasta Łodzi, a właściwie trzy Łodzie. Łódź jako Manchester, Łódź jako Chicago i Łódź jako Hollywood” — wspominała Agnieszka Osiecka.

Słynna Szkoła Filmowa, która od przeszło pół wieku kształci kolejne pokolenia twórców polskiego i światowego kina, wzorowana na hollywoodzkiej Aleja Gwiazd oraz Złota Żaba – główna nagroda prestiżowego Festiwalu Filmowego Camerimage — to tylko niektóre symbole filmowej Łodzi. Pełne kontrastów miasto pokochała również kamera, gdyż tworzy ono nadzwyczaj barwne plenery. Dlatego ukazane zostało w około 150 filmach i 15 serialach, a w każdym z nich przedstawiono je inaczej. Łódź grała nie tylko siebie, ale również miasta amerykańskie i niemieckie a także miasta Wschodu, m.in. Stambuł. Z jednej strony filmowców zachwyca reprezentacyjna Piotrkowska i majestatyczne, pełne przepychu wille fabrykantów, pokazane m.in. w nominowanej do Oskara „Ziemi obiecanej”, z drugiej — inspirują ich szare, fabryczne zaułki: kominy, robotnicze osiedla z czerwonej cegły, bloki z wielkiej płyty i fabryczna z nazwy stacja kolejowa w sercu Łodzi, gdzie ważyły się losy bohatera kultowego „Przypadku” Kieślowskiego.

Partnerami wydania są Urząd Miasta Łodzi, Muzeum Kinematografii, OPG Orange Property Group oraz Explore Łódź.

NAKŁAD WYCZERPANY!