Zespół
-
Maciej Kronenberg
Prezes REGIO; łodzianin; doktor nauk o ziemi w dyscyplinie geografia (rozprawa doktorska pt. Wpływ zasobów dziedzictwa przemysłowego na atrakcyjność turystyczną miasta. Przykład Łodzi); wykładowca akademicki; regionalista; autor i współautor kilkunastu książek o Łodzi i regionie łódzkim, m.in. Przewodnik po filmowej Łodzi, Przewodnik filmowy po województwie łódzkim, 500 zagadek o Łodzi i regionie łódzkim, 70 lat Uniwersytetu Łódzkiego w przestrzeni miejskiej Łodzi 1945 - 2015, Kanon krajoznawczy województwa łódzkiego, Przewodnik po Szlaku Zabytków Techniki Łodzi, Przewodnik turystyczny: Ziemia Wieluńska. Na Bursztynowym Szlaku.
Ekspert turystyki dziedzictwa przemysłowego i filmowego – współtwórca Szlaku Architektury Przemysłowej Łodzi, Szlaku Zabytków Techniki Łodzi, Łódzkiego Szlaku Dziedzictwa Filmowego oraz Szlaku Filmowe Łódzkie, autor opracowania Potencjał turystyczny turystyki filmowej w województwie łódzkim, twórca filmowej aranżacji wnętrz hotelu Stare Kino Cinema Residence.
Licencjonowany przewodnik po Łodzi i województwie łódzkim, koordynator kursu przewodnickiego po Łodzi (prowadzonego przez Centrum Regio, Łódzką Organizację Turystyczną oraz Instytut Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji Uniwersytetu Łódzkiego).
Pomysłodawca, realizator i koordynator kilkudziesięciu projektów grantowych.
Członek komisji rewizyjnej Łódzkiej Organizacji Turystycznej (aktualnie wiceprzewodniczący).
Pszczelarz i niedzielny szachista. -
Maria Nowakowska
Absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, stypendystka Prezydent Miasta Łodzi, laureatka nagród Rektora Uniwersytetu Łódzkiego i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w konkursie „Młodzi w Łodzi” oraz dwóch nagród za działalność społeczną – Punktu dla Łodzi i nagrody Gazety Społecznej Miasto Ł. Koordynatorka i animatorka projektów, związana na co dzień z łódzkimi organizacjami. Na rzecz sektora społecznego pracuje od 9 lat, zarówno jako wolontariuszka, jak i koordynatorka, również wolontariatu. Autorka pierwszego przewodnika po mieście szlakami detali architektonicznych (Łódzki detal – przewodnik po Łodzi szlakami detali architektonicznych) oraz Przewodnika po secesji w Łodzi i województwie łódzkim. Projektantka wystawy stałej w Lapidarium Detalu w Łodzi. Realizatorka projektów związanych z promocją dziedzictwa architektonicznego przez pryzmat detalu (w 2017 r. "Łódzki detal", dofinansowany z NID i "Architektura na Żubardzkiej", dofinansowana z NCK). Realizowane przez nią działania, w ramach konkursu NID "Wolontariat dla dziedzictwa", związane z promocją wolontariatu na rzecz zabytków Łodzi, zakwalifikowały się jako dobra praktyka do filmu i publikacji podsumowujących dwa lata prowadzenia konkursu.
-
Monika Stasiak
Absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Łódzkim oraz Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. W REGIO tworzy i koordynuje projekty z zacięciem etnograficznym: wystawę Drzewo Życia, Drzewo Pamięci 1915-2018 (we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana), plenerowe warsztaty haftu „Lepka purpura łódzkich kwiatów - haftowany kolaż rewolucyjny” czy internetową bazę wiedzy o tkactwie z województwa łódzkiego „Tkackie łódzkie”.
-
Joanna Orzechowska
Absolwentka geografii turyzmu i hotelarstwa oraz filologii germańskiej z wiedzą o kulturze na Uniwersytecie Łóddzkim. Od 2007 roku przewodnik po Łodzi. Autorka książki „Podwórka Piotrkowskiej. Przewodnik”. Laureatka plebiscytu Punkt dla Łodzi 2012 w kategorii Ludzie. Od 2011 roku wraz z Beatą Arabską tworzy cykl „Łódź od drugiego wejrzenia”. Najważniejszym elementem tego projektu są spacery inscenizowane w historycznych strojach na bazie autorskich scenariuszy łączące narrację przewodnicką z innymi formami artystycznymi. Pracowała jako dziennikarka radiowa, stąd wziął się jej szacunek dla słowa mówionego. Interesuje się psychologią. Lubi też koty, dobre filmy, kajakarstwo, ciszę i przyrodę.
-
Beata Arabska
Łodzianka, absolwentka Kulturoznawstwa UŁ ze specjalnością filmoznawstwo,przewodniczka po Łodzi i województwie łódzkim, pilotka wycieczek, nauczycielka i animatorka z wieloletnim doświadczeniem w zakresie animacji czasu wolnego, współautorka cyklu „Łódź od drugiego wejrzenia”, autorka projektów z zakresu edukacji regionalnej oraz pomysłodawczyni wielu wydarzeń artystycznych.
-
Aleksandra Jonas
Skarbnik REGIO; magister geografii na Uniwersytecie Łódzkim (specjalność geografia turyzmu i hotelarstwa) i absolwentka podyplomowego studium z zakresu zarządzania i marketingu Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie; jako dziennikarz współpracowała z miesięcznikiem poświęconym turystyce biznesowej MICE Poland i Wiadomościami Turystycznymi; współautorka książek: 500 zagadek o Łodzi i regionie łódzkim, Spacerkiem po Łodzi, ABC regionów Polski oraz gry planszowej 1914. Bitwa Łódzka. Prywatnie mama trójki wspaniałych dzieci. W wolnych chwilach uwiecznia świat w kadrach, gra w planszówki i buja w obłokach.
-
Karolina Kołodziej
Łodzianka, absolwentka Filologii polskiej, doktor nauk humanistycznych (rozprawa doktorska Obraz Łodzi w literaturze pozytywizmu i Młodej Polski), adiunkt na Uniwersytecie Łódzkim; współautorka książek Zabytkowe przestrzenie Uniwersytetu Łódzkiego oraz Przewodnik literacki po Łodzi, a także autorka przewodnika dla dzieci Odkryj Łódź. Bardzo twórcza książka o niezwykłym mieście.
-
Łukasz Musiaka
Wiceprezes REGIO, urodzony w Malborku, wychowany w Nowym Stawie na Pomorzu. Ukończył studia geograficzne na Uniwersytecie Łódzkim (specjalność geografia turyzmu i hotelarstwa). Pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Geografii Historycznej i Dziedzictwa Kulturowego Wydziału Nauk Geograficznych UŁ. Autor szeregu artykułów i opracowań o tematyce geograficznej, krajoznawczej i turystycznej, w tym książki pod tytułem: Funkcja turystyczna średniowiecznych zamków i jej wpływ na miasta Pomorza, Warmii i Mazur. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach geografii miast, w tym morfologii i morfogenezy miast, osadnictwa i szeroko pojętej geografii turyzmu. Prywatnie podróżnik, amator turystyki pieszej, rowerowej i żeglarstwa, miłośnik Pomorza, Warmii i Mazur.
-
Magdalena Prasoł
Wiceprezeska REGIO. Z wykształcenia historyk i psycholog z zacięciem i licencjatem filologicznym. Od 10 lat jest przewodnikiem miejskim, organizuje i prowadzi szkolenia i warsztaty o charakterze historycznym i topograficznym (także w ramach europejskiego projektu The Beit Project), oprowadza grupy i indywidualnych turystów po Łodzi.
Współpracuje z muzeami (Muzeum Fabryki) i placówkami edukacyjnymi (Centrum Dialogu im. M. Edelmana), a także instytucjami kultury - Narodowym Centrum Kultury i „EC1 Łódź – Miasto Kultury”, z którą związana jest od 4 lat.
Ma szczęście robić to co lubi, etatowo pracuje w Centrum Nauki i Techniki EC1. W miarę możliwości stara się angażować w większość działań i projektów instytucji zwłaszcza gdy dotyczą one tłumaczeń, organizacji wydarzeń, konferencji, spotkań, wycieczek, zajęć, lekcji i półkolonii. -
Krzysztof Olkusz
Energetyczna petarda - tak można żartobliwie określić tego licencjonowanego przewodnika. Świat street-artu, HollyŁodzi, niewidocznych rzek oraz Kryminalnych Zagadek CSI: Łódź to jego chleb powszedni. A jako absolwentowi Instytutu Antropologii Kulturowej i Etnologii UŁ, to i z wielokulturowością miasta mu po drodze. Fan absurdalnego poczucia humoru (którego nie posiada) oraz pełnych szklanek z Pepsi. Wieloletni pracownik Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz członek Łódzkiej Organizacji Turystycznej. Autor publikacji poświęconej muzycznemu folklorowi bałuckiemu "Zawsze klawo jest w zapusty" (2019) oraz cyklu filmowych rozmów "Ciemna strona Bałut" (2020) - zrealizowanych dla Bałuckiego Ośrodka Kultury "Rondo". Współtwórca serii filmików o łódzkich ciekawostkach pod tytułem "Stawka większa niż Łódź" (2020-2021) wraz z Maciejem Klimczakiem. Z kolei z innym Maciejem, Kronenbergiem, napisał "Przewodnik po filmowej Łodzi" (2021). Jak widać, lubi współpracować z ludźmi. Ale to nie jedyna jego wada - to przede wszystkim nieumiejętny gitarzysta, który jest psychofanem George'a Harrisona.